465
319404

Niclas Lafrensen d.y.

(Sverige, 1737-1807)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Niclas Lafrensen d.y.
(Sverige, 1737-1807)

"Le Coucher des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskorna gåt till sängs)

Signerad Lavreince. Utförd i Paris 1788. Gouache och akvarell 27,5 x 35,5 cm.

Proveniens

Konsthandlare Jauffret, Paris (ingick troligtvis i dennes samling);
De Dreux (ingick troligtvis i dennes samling)
Baron L d'Ivry (död 1894)
H H A Josse.

Oscar Levertin, "Niclas Lafrensen dy och förbindelserna mellan svensk och fransk målarkonst på 1700-talet", 1899, omnämnd sid 109.
H Mireur, "Dictionaaire des Vents d'Art", 1911, sid 220. (hänvisning till auktionen över H h A Josses samling i Paris 1894, kat nr 22, såld för 4700 FF)

Gouachen är en pendang till "Le Lever des Ouvrières en Modes" (Modearbeterskornas uppstigning) utförd i början av 1780-talet och som idag finns på Musée des Arts Décoratifr, Paris.