466
319530

Niclas Lafrensen d.ä.

(Sverige, 1698-1756)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Niclas Lafrensen d.ä.
(Sverige, 1698-1756)

"Konung Gustav III som kronprins" (1746-1792)

Gouache 7,5 x 6,5 cm. Samtida skulpterad, förgylld och bronserad ram.

Proveniens

Tidigare i Lewenhaupts samlingar försåld på
Bukowski Auktioner, auktion 413, 23-26 april 1980, kat nr 1087.

Nationalmuseum, Stockholm, "Solen och Nordstjärnan", 1993, sid 282-283, 287.
Marie-Christine Skuncke, "Gustav III - Det offentliga barnet. En prins retoriska och politiska fostran", 1993, sid 45-46, 55, 80-82, 103, 111-112, 144-146, 165, 167, 173, 181-182.
Livrustkammaren, Stockholm, "Kläder för tid och evighet. Gustav III sedd genom sina dräkter", 1997, sid 27.
Nationalmuseum, Stockholm, "Katarina den stora & Gustav III", 1998, sid 32-33, 44, 48. 61-63.
Merit Laine & Carolina Brown, "Gustaf Lundberg 1695-1786", 2006, sid 123 - 125.