288238

468. CARL WILHELM SVEDMAN, Porträtt av Tuve Larsson (1765-1836), riksdagsman i bondeståndet.

Tusch och akvarell på papper lagt på kartong
32,5 x 23 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tuve Larsson (1765-1836),
hans brorson, kammarrådet, godsförvaltaren av Wattrangska fideikomissegendomarna bl a Sandemar. Johan Theodor Hasselquist (1787-1841), gift 1825 med Johanna Carolina Pettersson (1802-1877).
Deras dotter Selma Christina Hildegard Hasselquist (född 1832), gift 1857 med civilingenjören och fabriksägaren Jean Bolinder (1813-1899) till Brevik på Lidingö.
Genom nyårsgåva 1895 till Bolinders svägerska, Augusta Johanna Amalia Hasselquist (1830-1933), gift med landssekreteraren lagman Christer Adolph Palme (1811-1899), deras dotter Elin Augusta Palme (född 1861)), gift 1889 med kanslirådet Sölve Berger (född 1859).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK / 2 665 - 3 198 EUR
Klubbat pris
10 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Denna akvarell är troligtvis målad i Stockholm 1810 i samband med Urtima riksdagen i Örebro och Stockholm då Bernadotte valdes till svensk kronprins. Tuve Larsson deltog som ledamot av Bondeståndet i 1810 års riksdag och var en ivrig anhängare av Karl XIV Johan, vars val till kronpris han energiskt understödde.

Tuve Larsson tilldelades först efter 1818 någon form av medalj. Emblemet han ses bära på bröstet skulle därför kunna vara ett tecken som bars under riksdagen i kampanjen att välja Bernadotte till kronprins. Den aktuella akvarellen skulle i så fall vara en unik avbildning av en sådan politisk företeelse. Ritningarna Tuve Larsson ses peka på avser troligtvis byggnationer som regelbundet ägde rum i hans hembygd i Osby socken i Skåne.

Carl Wilhelm Svedman är mest känd för sin interiörbild från Packhusinspektoren Georg Ditrich Heimbergers hem på Karlbergsvägen 68 i Stockholm. (numera rivet) utfört omkring 1790, i vilken Heimberger och hans dotter, Eleonora Catharina, är avporträtterade sittande i en rokokosoffa, Heimberger själv sovandes. Eleonora Catharina var gift med Svedman.

Trots att Svedman var hovmålare och ledamot av Konstakademien finns förhållandevis få kända verk av honom,

Kontakta ansvarig katalogiserare

Johan Jinnerot

Johan Jinnerot
Specialist äldre konst

+46 (0)8 614 08 58
johan.jinnerot@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto