509
298343

CAJSA WARG(1703-1769), HJELPREDA I HUSHÅLLNINGEN FÖR UNGA FRUENTIMBER, STOCKHOLM 1755.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Första upplagan. Samtida helband av skinn med fem upphöjda ryggbind, präglad och förgylld dekor. Graverad titelplansch efter Pehr Geringius. 738 sidor.

Slitage, smärre ryggskada på skinnbandet, inlagan något missfärgad samt med fläckar i början och slutet. Några få anteckningar på de första sidorna.

Proveniens

Enligt gåvoinskrift på försättsbladet till Hedvig Ulrica de Geer, senare enligt uppgift Christian Hammer och hans efterkommande.