510
308842

ROMBLE SALE, THEN FRANZÖSKE KOCKEN OCH PASTENBAKAREN. ZACHARIA ASP, STRÄNGNÄS 1684.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Then Frantzöske Kocken och Pastenbakaren/Lärandes huru allehanda slags Maat/Rätter/Pastener/Tortor/Smörbakelser tillagas skola. Sampt een kort Anledning/huru Kiök-gårds Rötter och Örter/ Frucht och wälluchtandes Wäxter/såås/omsättias och hanteras skole: På thet Swenska Språket uth-gången/igenom Romble Sale. Med en ny Tillökning aff den Swenska kocken och widlyfftigare Regi-ster förmehrat.
(4),397 ie (297) paginerade sidor samt register (13).
Troligen nära samtida band med skinnklädd rygg över träpärmar, modernt pappomslag samt bokfodral.
Denna oerhört sällsynta kokbok utgiven av Thomas Anderson Bergman efter översättning av Romble Salé vilken var köksmästare hos Riksrådet Gustaf Soop.

Slitage, blad med revor i början och slutet, smärre maskangrepp, ett registerblad saknar övre hälft. Missfärgningar och hörnskador. Bokbandet med skador och lagning.

Collijn, col 818, du Rietz, 14.