511
315810

ILLUMINERADE FIGURER TILL SKANDINAVIENS FAUNA MED TEXT UTGIFNE.1-2. S.NILSSON. (Stockholm)& Lund 1832-1840.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Kvarto (298);(304) textsidor, litograferade titelblad och 200 handkolorerade litograferade planscher av Magnus Körner, Wilhelm och Magnus von Wright. Två volymer helskinnsband bundna av Gustaf Hedberg, Stockholm. Helförgyllda snitt med upphöjda bind. Bokkasetter.

Slitage, enstaka fläckar.

Litterature: N. von Hofsten, Sven Nilsson 1787-1883 in Swedish Men of Science 1650-1950 (1952), pp. 174. Björn Dal, Sven Nilssons illuminerade figurer till Skandinaviens fauna in Biblis 1971, pp. 28-78. Anker 365. Nissen, IVB 678. Wood, p. 493.