525
309976

SKRIVMÖBEL, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Fackinredning bakom snedklaff. Nedtill sex lådor. Sidor med utdragbara skivor. Ben snidade som lejontassar. Märkt med Johan Ömans ovala etikett. Längd 99, bredd 56, höjd 89 cm. Nyckel medföljer.

Skador.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

Johan Öman lärde hos Gottlieb Iwersson. Öman utförde möbler av hög kvalitet, bl.a. till Rosendals slott på Djurgården.