529
291463

BYRÅ, tillskriven Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Rak form med tre lådor. Rundade hörn. Längd 100, bredd 58, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerskador.

Identisk byrå signerad av Johan Henrik Reimers var utställd på antikmässan "Grand Antique" i Stockholm november 2000.