537
314641

BYRÅ, av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.

Utropspris
225 000 - 250 000 SEK
19 900 - 22 100 EUR
20 700 - 23 000 USD
Klubbat pris
225 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med valnöt, jakaranda, lönn, björkrot och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor, den övre med inläggningar av meanderbård, de nedre med korslagda ymnighetshorn. Sidor och hörn med genomgående lagergirland. Signerad på de två översta lådornas kant "GFT", samt med Stockholms hallstämpel 1782 i översta lådbotten. Högra främre fothylsan märkt "M", troligen för Gerhard Meyer, gälbgjutare i Stockholm. Längd 74,5, bredd 46, höjd 82 cm. Nyckel medföljer.

Äldre fanerlagning.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, jfr fothylsa sid. 134.