539
307487

BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Inläggningar av lagerkvistar och rosettupphängda medaljonger med vasakärve. Tre lådor. Längd 120, bredd 60, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.

Maskstungen.