540
301694

BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
13 100 - 15 300 EUR
13 700 - 16 000 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Fanerad med björk, björkrot, rosenträ och amarant. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Fyra lådor. Inläggningar av grillagefält med blomrosetter, medaljong och bladrosetter. Märkt med blyerts under översta lådan 1781 (?). Längd 108, bredd 55, höjd 82,5 cm.

Fanerlagningar, fanerskador.

Proveniens

Tidigare Rosenlunds herrgård, Jönköping.