Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
542
282180

BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
9 690 - 14 500 EUR
11 100 - 16 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, björk, lönn och jakaranda. Inläggningar av färgat vax. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Fronten med musiktrofée. Längd 110, bredd 53, höjd 83 cm.

Botten senare, något maskstungen, senare lås, fanerskador, fanerlagningar. Torksprickor. Skivan med nagg.