543
299206

BYRÅ, gustaviansk, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad.

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 100 - 7 850 EUR
6 390 - 8 210 USD
Klubbat pris

Fanerad med amarant, jakaranda, björk och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av blommor i rutmönster. L 116, bredd 59, höjd 84 cm.

Stora fanerskador, små nagg på skiva. Nyckel saknas.