552
276892

SKRIVBYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag och listverk av mässing. Skiva av vit marmor. Fyra lådor varav den övre med små lådor och fällbar lådfront. Längd 114, bredd 59, höjd 92,5 cm.

Senare ringhandtag och nyckelskyltar.