554
315615

SKRIVBORD MED UPPSATS, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerat.

Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris
700 000 SEK

Fanerat med jakaranda, färgad lönn, björk, rosenträ, amarant med flera träslag. Långsida med låda samt en kortsida med låda. Uppsatsen med inredning med fack och lådor bakom uppfällbar front. Inläggningar av trofé över de sköna konsterna, gallerverk med fleuroner samt linjeorneringar. Skivan delvis klädd med grönt skinn. Längd 137, bredd 68, höjd 76, höjd inkl. uppsats 114 cm.

Renoverat, torkspricka.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Norstedts 1996, auktionens skrivbord avbildat sid. 193.

Fredrich Iwersson föddes i Malmö 1753 som yngsta son till snickarmästaren Olof Iwersson. Äldste brodern Johannes blev mästare där, medan bröderna Gottlieb och Fredrich tvingades att söka sin försörjning i Stockholm. Bägge var gesäller på 1770-talets mitt hos Nils Dahlin, också han bördig från Skåne. Efter att ha arbetat för drottning Lovisa Ulrika på Fredrikshovs slott 1777-78 blev Fredrich mästare 1780.

Auktionens skrivbord av Fredrich Iwersson har stora likheter med hans mästerstycke från 1779. Knappt tio osignerade snarlika skrivbord är kända av honom. Hans mästerstycke i form av ett skrivbord med uppsats var det andra skrivbordet som godkändes av skrået sedan Georg Haupts mästerstyckeskrivbord från 1770. Hemkommen 1769 introducerade Haupt med kraft den nyklassiska möbelstilen i Sverige. Fredrich Iwersson var en av de samtida mästarna som tog intryck av Haupts arbeten vilket man kan se i Fredrich Iwerssons skrivbord med uppsats. Auktionens skrivbord uppvisar utsökta inläggningar där mästaren fångar upp den gustavianska tidens förkärlek att ”måla” möblerna med intarsia. Notera de färger i rött och grönt som fortfarande är bevarade i palettens färgklickar och på penslarnas borst.