568
291630

POUDREUSE. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Johan Jacob Eisenbletters art. Rokoko.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Fanerad med jakaranda, rosenträ och lönn. Beslag och ljusarmar av förgylld mässing. I kortsarger lådor. Uppfällbar skiva. Tygklädd skärm. Uppdragbar spegel. Längd 66, bredd 39, höjd 100 cm. Nyckel medföljer.

Senare ljusarmar och spegelglas.

Tilläggslista

Buyers in the European Union without VAT registration will be charged an import VAT of 12% in addition to the buyer's premium, on the hammer price.

Införselmoms