581
276222

SALONGSGRUPP, åtta delar, bestående av sex karmstolar, en soffa och ett bord. Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Björk och björkfaner. Stoppad sits och rygg. Beslag av förgylld mässing. Bordets längd 177, bredd 117, höjd 75 cm. Soffans längd 358, höjd 107 cm.

Slitage, ställvis lagningar och skador, fåtal lister saknas.

Proveniens

Tidigare Broby, Södermanland.

Slott och herresäten i Sverige, Allhems förlag 1968, Södermanland, Broby, auktionens salongsgrupp, tillhörande de Schönströmska inventarierna, avbildad sid. 63.