Arne Jones E1299
624
271980

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med musselformation och akantusblad. Signerad IÅ under krona samt med Stockholms hallstämpel 1770-tal. Höjd 122, bredd 51 cm.

Senare glas. Slitage.