641
309981

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Karl Johan.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Krön med parställda delfiner och fruktskål. Höjd 68, bredd 60 cm.

Senare glas.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.