65
316799

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Halmstack på åkern"

Signerad N. Kreuger och daterad Grèz 1885. Pannå 31 x 40 cm.

Proveniens

Tidigare i konstnärerna Leon och Greta Welamsons samling, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

(Troligen) Theodor Blanchs Konst-Salon, Kungsträdgården, Stockholm, "Från Seinens strand". Svenska artisternas i Paris utställning, april 1885, kat nr 53 ("4 skizzer [franska motiv]").
Nationalmuseum, Stockholm, "Opponenterna av 1885. Utställning till sextioårsminnet av det första moderna genombrottet i svensk konst", 16 mars - 16 maj 1945, kat nr 267 (som en av fyra målningar i samma ram).

Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", SAK, 1945, upptagen i katalogen sid 345.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, omnämnd sid 57, upptagen i katalogen under år 1885 som nr 89, sid 228, även upptagen under "Katalogutdrag", sid 229-230: "Från Seinens strand, 1 april 1885: 53. - 4 Skizzer (franska motiv). [...] 53 möjligen = de fyra målningar i en ram, som tillhöra konstnärerna Leon och Greta Welamson, nämligen: Hölasset vid muren 1884, Stenbrott u. d., Labor 1884, Halmstack på åkern 1885".