"Röda bussen och gröna bilen. Bilderbok av Elsa Beskow (Bilderbok till Johan från farmor)"
15 ark. Sid 3 signerad EB och daterad -51. Akvarell, tusch och blyerts. Omslagsbild samt sid 3-15 (13 st), cirka 34 x 26 cm. Försättsblad i tusch, cirka 34 x 24 cm.
"Röda bussen och gröna bilen" är Elsa Beskows sista illustrerade saga, utgiven på Albert Bonniers Förlag i Stockholm, 1952.