776A
320677

Otto G Carlsund, tillskriven

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Otto G Carlsund, tillskriven
(Sverige, 1897-1948)

"Atlantic"

Färglitografisk affisch, 1930, tryckt av J. Olséns Litografiska Anstalt, Stockholm. Bladstorlek 100 x 70 cm. I huvudrollen Fritz Kortner, regi E.A. Dupont. British International [1929].

Filmen hette ursprungligen Titanic men efter en stämning av White Star Line som ägde RMS Titanic ändrades filmens titel till Atlantic, 1929. Filmen var en av Englands första ljudfilmer, 90 minuter lång. Svensk premiär 3 mars 1930 på Palladium, SF i Stockholm. Dagens Nyheter beskrev filmen som ”stark gripande och suggestiv".

Under 1930 bodde Otto G. Carlsund i Stockholm och arbetade bla i Råsunda på Svensk filmindustri med dekorationer och affischer. Filmaffischerna som han då utförde signerades inte i trycket.

Formgivare