Vårens Klassiska 568

1860 föremål
719. BYSTER, ett par. Svensk barock, 1600-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
721. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
723. UPPSATSSKÅLAR, ett par. Wien, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
724. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
725. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
726. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
29 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
727. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
728. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
729. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
730. URNOR, ett par. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
731. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
732. URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
733. TALLRIK. Älvdalen, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
735. SMÖRKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
736. PASTEJKNIVAR, ett par, samt OSTKNIV. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
737. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
738. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
739. SALTKAR, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
740. SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början. Karl Johan.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
741. DOSA, av Johan Erik Sundström, Stockholm 1833. Karl Johan.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
742. DOSA, porfyr. Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
743. SKRIN. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
744. MORTEL MED PISTILL. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
745. PIGMENTRIVARE, två stycken, Älvdalen 1800-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
746. SOCKLAR, ett par. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
747. LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
748. VÄCKARKLOCKA. Älvdalen, 1900-talets första del.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
749. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
750. EMALJPLAKETTER, två stycken, sannolikt Limoges 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
751. EMALJPLAKETT, sannolikt Limoges, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
752. VINKANNA, av Anders Hedenbom (1721-48) Örebro. Senbarock.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
753. KANNA, av Carl Gustaf Malmborg (1767-1806) Stockholm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
754. KANNA, av Sven Bengtsson Roos (1768-1802) Göteborg.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
756. FAT, av Eric Pettersson Krietz (1753-1795/1805) Stockholm. Rokoko.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
757. BRÄNNVINSKÅL, av Magnus Söderberg 1736 (1716-1748/67) Stockholm.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
758. MARIA MED JESUSBARNET. Frankrike, 1200-talets andra hälft. Gotisk.
Klubbat pris
840 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
759. SKRIN. Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
760. SKRIN, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
761. DOSA. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
762. DOSA. Mellaneuropa, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
763. DOSA, Tyskland 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
764. FICKURSSTÄLL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
770. DRYCKESKANNA. Norge, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
771. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
772. ÖLGÅS. Norge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
773. ÖLGÅS. Sverige/Norge, daterad 1813.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
776A. Otto G Carlsund Tillskriven, "Atlantic".
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
777. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
778. KONFEKTSKÅL, glas. Schlesien, 1740-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
779. KONFEKTSKÅL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
780. BÄGARGLAS. Tyskland, daterat 1740.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
781. POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
782. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
783. POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
784. VINGLAS. 1700-tal, troligen Holland.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
786. VINGLAS. England, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
787. VINGLAS. England, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
788. VINGLAS, tre stycken. Troligen Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
789. FLASKA, grönt glas. Sverige, daterad 1751.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
793. TAZZA, blått glas. 1700-tal, troligen Norge.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
794. VINGLAS. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
795. CHAMPAGNESTRUTAR, 12 stycken, glas. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
796. CHAMPAGNESTRUTAR, åtta stycken. 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
797. PORTVINSSKRIN, för sex flaskor. England, 1800-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
798. REMMARE, glas, 18 stycken. Böhmen, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
800. GLASSERVIS, 50 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
802. URNA med LOCK, majolika. Italien, 16/1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
803. SKÅL, fajans. Spanien, Talavera 1700-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
804. BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
805. KORG med FAT, fajans. Strassbourg, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
806. SKÅLFAT, lergods. 1700-tal.
Klubbat pris
6 100 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
807. TALLRIKAR, ett par, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
808. URNA, majolika. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
809. TALLRIKAR, ett par, fajans. Rörstrand, märkta 22/4 (17)57.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
810. FAT, fajans. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
812. SKRIVSTÄLL, fajans. Marieberg, daterat 1774.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
813. FAT, mjukt porslin. Marieberg, daterat 1781.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
814. TERRIN med LOCK, fajans. Omärkt, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
815. TERASSVAS, fajans. Marieberg, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
817. TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK