781
313632

POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Rikt slipad och graverad dekor av brunnsorter, graverade namn så som Hirschberg, Warmbrunn, Kÿnast, Schneegruben, Risenkop, Teiche samt med inskriptionen "Alle Gutte freunde in hirschberg und sharm brunn". Höjd 28,5 cm.

Förgyllningen med slitage. Locket med litet insides nagg.