879
303597

BÄGARE med lock, icke identifierad mästarstämpel, Baltikum, 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Delvis förgylld. Raka sidor, infällda ryska mynt och graverade blomsterslingor. På locket blommande kvist. Höjd 24 cm, vikt 702 gram.

Tilläggslista

Baltisk 1700-tal. Ej Ryska stämplar.