890
298131

TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Förgylld, oval, på fyra tassfötter. Driven och ciselerad dekor av Bérainornamentik och sneda godroner. Stämplar även på locket. Längd 13,5 cm, vikt 255 gram.

Senare förgyllning, bristningar.

För stämpel se Seling no. 1990.