892
305035

TUMLARE, ett par, av Petter Zettersteen, (verksam i Norrköping 1712-1741 (-1744)).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
10 500 SEK

Delvis förgyllda, på tre kulfötter med dekor av filigran. Vågband samt graverade monogram. Diameter 5,5 cm, vikt ca 64 gram. (2).

Bucklor.