911
306949

TEKANNA, silver, empire, Adolf Zethelius, Stockholm 1818. Vikt tot ca 750 gram.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris

Rund på fot, i form av en romerask oljelampa. Lockknopp och uppsvängt hantag av svärtat trä. Även locket med stämplar. H 17.

Lockknoppen med skada. Slitage.