912
275870

TERRIN med LOCK, av Nils Dahl, Linköping 1754-1759. Tidig rokoko.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
52 300 - 69 700 EUR
54 700 - 73 000 USD
Klubbat pris
590 000 SEK

Invändigt förgylld. Oval, svängd form, på fyra tassfötter med stora anfanger. Genombrutna, svängda hänklar. På locket stor kotteknopp i bladrosett. Längd 41 cm, vikt 2 352 gram.

Proveniens

Terrinen införskaffades sannolikt av friherrinnan Mariana Burensköld, gift med Claus Filip von Schwerin, som 1754 stod ensam arvtagare till det mycket stora Burensköldska fideikommisset i Östergötland som bland annat omfattade Hylinge, Hulterstad, Husby, Fyllingarum, Idingstad med flera gårdar. Efter hennes död 1774 delades fideikommisset upp bland hennes tre överlevande barn medan mycket silver kom att ärvas av den reda avlidna dottern Elsa Reginas dotter, Mariana Ehrenkrona, gift med greve Claes E Sparre af Söfdeborg på Torpa. Hennes bouppteckning 1821 upptar ”Silfver wid Torpa…
5 st större och mindre Terriner 634 (Lod). Efter hennes mans bortgång 1829 ärvs terrinen av sonen Claes Gustaf Sparre af Söfdeborg. I hans bouppteckning 1843 upptas under ”Silfer” 1 st soppskål 178 lod. Vikten motsvarar ca 2 364 g och terrinen väger idag 2 352 g. Därefter har terrinen nedärvts till nuvarande ägare.