943
316515

SKED med kulknopp och ringhänge, ostämplad, Norge, sannolikt Bergen 1600-talets förra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Delvis förgylld, delvis vridet skaft, bladet med minnesgravyr och mönstrad dekor. Vikt 40 gram.