950
249643

DOSA, guld 18k och emalj, stämpel FJ, Genève 1790-tal. Tillverkningsnummer 686.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Oval, med lila emalj mot guillocherad botten, pärlbordyrer. På locket miniatyrmålning "Amor desarmeras av Eufrosyne" efter Angelika Kaufmann. Sidorna med bårder av vit emalj. Längd 8,5 cm.

Smärre emaljskador. Lockets inre platta lös.

Enligt Julia Clark, London, kan denna typ vara tillverkad i Hanau vid samma tid.