320
352606

Jean Fautrier

(Frankrike, 1898-1964)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Jean Fautrier
(Frankrike, 1898-1964)

Utan titel

Monogramsignerad och daterad -62. Blandteknik på papper 28 x 22 cm.

Tilläggslista

Ändrat utrop till 20.000-25.000 SEK.

Proveniens

Troligen Galerie Couturier Rue de Seine, Paris.

Möjligen utförd som förarbete till Ponges diktverk "Asparagus".

Formgivare

Jean Fautrier, var en fransk målare och grafiker. Hans första verk i början av 1920-talet var föreställande där han med tjocka färger byggde upp formerna. Två decennier senare är han helt inne på det icke-föreställande måleriet med stark betoning på färgmaterien. I den gjorde han spår med penseln eller spateln och skapade enkla former ”Otages” i dämpade färger ofta enbart i grå nyanser. Fautrier blev den som ledde utvecklingen av materialet som uttrycksmedel mot ”ny realism” i slutet på 1950-talet. I grafiken arbetar han med linjer som kontrast mot den tunga färgmaterien i måleriet.