321
353760

Jean Fautrier

(Frankrike, 1898-1964)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jean Fautrier
(Frankrike, 1898-1964)

Utan titel

Monogramsignerad och daterad -63. Blandteknik på papper 28 x 22 cm.

Tilläggslista

Ändrat utrop till 25.000-30.000 SEK.
Proveniens: Troligen Galerie Couturier Rue de Seine, Paris.
Inköpt 1966 på Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Utställd: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Hommage à Fautrier", 1966.
Moderna Museet, Stockholm, december 1998 - mars 1999.
Utförd som förarbete till Ponges diktverk "Asparagus".

Proveniens

Troligen Galerie Couturier Rue de Seine, Paris.

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Hommage à Fautrier", 1966.

Formgivare

Jean Fautrier, var en fransk målare och grafiker. Hans första verk i början av 1920-talet var föreställande där han med tjocka färger byggde upp formerna. Två decennier senare är han helt inne på det icke-föreställande måleriet med stark betoning på färgmaterien. I den gjorde han spår med penseln eller spateln och skapade enkla former ”Otages” i dämpade färger ofta enbart i grå nyanser. Fautrier blev den som ledde utvecklingen av materialet som uttrycksmedel mot ”ny realism” i slutet på 1950-talet. I grafiken arbetar han med linjer som kontrast mot den tunga färgmaterien i måleriet.