476
291664

ESTRID ERICSON, ask med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
7 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn, rund med flätad reliefdekor. Stämplad med änglamärket Stockholm B9. Diameter 10,5 cm.

Slitage.

Hedqvist, Jacobson & Gerber, "Modernt svenskt tenn", Stockholm 2004, se modellen avbildad sid 125.

Kapten Sigfrid Ericsons panamahatt inspirerade till burkens struktur.