582
321460

AXEL EINAR HJORTH, sängbord, "Åbo", Nordiska Kompaniet 1929-30.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 630 - 3 070 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Lackerat i kinesiskt rött med krackelyr och bronserad dekor i relief, benet av försilvrad mässing. Kvadratisk fotplatta med 2 runda svängbara och höj- och sänkbara bordsskivor. Höjd 78 cm (bordshöjd 64,5 resp 47 cm), diameter 42 cm.

Slitage, lackbortfall.