Madeleine Pyk – en samling F769
589
351420

ERIK FLEMING, ljusstakar, ett par, Norrahammars Bruk 1931.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn. Stämplade NORRAHAMMARS TENN E8. Höjd 25,7 cm.

Smärre slitage. (2)

Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson, Jan von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Atlantis 2004. Se sid 70-71 samt 112.

Silversmeden Erik Fleming, Atelier Borgilas grundare, ritade modeller i tenn för Norrahammar inför Stockholmsutställningen 1930 och några år in på 1930-talet.