599
342528

AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Furu, syrabetsad och oljad, järnspik, lösa tygklädda sitsar med originalklädsel.

Smärre slitage. (2)

Proveniens

Inköpta på Nordiska Kompaniet.

Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel".