600
323215

AXEL LARSSON, sideboard, Albin Johansson, Wickman & Nyberg, Stockholm 1930.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fanerat med mahogny, valnöt och palisander, inläggningar i fält och band, två dörrar och en klaff, försilvrade knoppar, inredning med hyllplan och bestickslådor. Längd 180 cm, djup 50 cm, höjd 85,5 cm.

Smärre slitage, något blekt. Nyckel medföljer.

Stockholmsutställningen 1930. Möbeln utställd i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15.

Gustaf Munthe, "Moderna Möbler", Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln i övrigt avbildad som bild nr 39.