605
323221
AXEL LARSSON, serveringsvagn, Albin Johansson, Wickman & Nyberg samt Schreuder & Olsson, Stockholm 1930.

Rektangulär, mahogny, valnöt, palisander i fält och band, försilvrade räfflade handtag, tre hyllplan med tennskivor stämplade Schreuder & Olsson, Stockholm D8 (1930), på hjul.

Slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

706 - 941 EUR

Klubbat pris:
28 000 SEK
Tilläggslista

Längd 75 cm (88 cm inkl hänklar), bredd 45 cm, höjd 70 cm.

Stockholmsutställningen 1930. Möbeln utställd i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15

Gustaf Munthe, Moderna Möbler, Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln i övrigt avbildad som bild nr 39.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31