606
339251

HJALMAR JACKSON, sannolikt, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934, möjligen ritat av Oscar Nilsson.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
210 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skivan av ebenholts, sidorna snidade med reliefdekor av uppslagna böcker. Benställning av päron, rundad sarg med två lådor, benen med kannelyrer. Längd 189 cm, bredd 70 cm, höjd 75 cm.

Smärre skador och slitage.

Anna Sofia Tarukoski, Carl Malmsten Centrum för Träteknik & Design, Linköpings Tekniska Högskola, uppsats, "Snickarmästare Hjalmar Jackson", Juni 2007. Se möblerna avbildade sid 50, fig. 61. Urspungligen avbildade i "Tidskrift för Snickeri och Möbelkonst", år 1934.

Bukowskis Moderna auktion 566, våren 2012, jfr katalognr 499, samma modell men med inläggningar av ben och palisander, signerad Hjalmar Jackson.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

440A. James Rosenquist, "Kabuki Blushes".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
40 000

ditt bud
Fair warning
38 000

ditt bud
Fair warning
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
40 000 SEK