617
314717

OTTO SCHULZ, barskåp, Boet, Göteborg 1940-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, rektangulärt på tassfötter, överdel med paneler på utsidan samt invändigt klätt med speglar. Underdel med två dörrar, invändigt plats för hyllinredning. Stämplat på baksidan BOET. Bredd 110 cm, djup 41 cm, höjd 139 cm. Nyckel finns.

Slitage, spegelinredning med kraftiga skador, hyllor saknas.