Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
618
324715

OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Svängd klismosform, djupstoppad rygg, sits med lös kudde, klädsel i roströd sammetsplysch, pärlspik av mässing, svängda ben av valnöt.

Smärre slitage. (2)

Modellen formgiven av Otto Schulz år 1936 och har sedan 1940-talet tillverkats av Jio Möbler.