637
323144

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, rullvagn, Triva-serien, NK:s verkstäder i Nyköping, 1960-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 350 EUR
276 - 369 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Mahogny samt teak, rektangulär, i sargen två lådor, hyllplan, draghandtag i mässing, på hjul. Märkt med metallbricka NKs verkstäder Nyköping Made in Sweden Triva. Längd 80 cm, bredd 45 cm, höjd 63 cm.

Repor och märken.

Modellen ingår i en serie möbler av Kerstin Hörlin-Holmquist och visades första gången på NK 1964.