Arne Jones E1299
638
352250

KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Hög rygg, svängda sidor, stoppad, sekundär klädsel i vitt tyg, svängda ben av betsad bok.

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64, varefter hon formgav möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Fåtöljerna "Stora Eva" tillhör dock de mer ovanliga på marknaden.