661
324721

MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 116,5 x 115 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Obetydligt slitage, fläckar. Fransar saknas.

Tilläggslista

Bilden fel angiven som nr 660 i den tryckta katalogen. Korrekt angiven på nätkatalogen 569.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).