662
330624

MATTA. "Park Barkåkra IV". Gobelängteknik. 191,5 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957 till Barkåkra kyrka (utanför Ängelholm).

Ställvis något slitage, något smutsig, smärre fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.