Två ihopsydda våder. Grönmelerat mittfält med violettmelerad rektangel med polykromt fält med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård med sparsamt mönster av rutor- och stjärnformationer. Polykrom sekundärbård med mönster som ovan.
Jämnt något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med små spår av tejp, sidorna med obetydliga trampveck, ett hörn med liten lagning.