Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
666
349715

MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Komponerad 1928. Tillverkad före 1942.

Senare kortsidor och signatur. Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck och obetydliga skador, fransar saknas.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.