677
339158

MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad före 1942. Troligen omsignerad.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och hål. Något skadade kortsidor, skadade fransar, några saknas.