Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
683
335205

MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Efter Marianne Richter för Kronobergs Läns Hemslöjd. Randmönster i olika gula nyanser med stiliserade växter i rött, benvitt och brunt. Bred gråmelerad bård.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Hörnen med smärre lagningar.